Sen jest kluczowym elementem zdrowego stylu życia, wpływającym nie tylko na naszą wydajność i samopoczucie, ale także na ogólny stan zdrowia. Jednakże, w codziennym zgiełku często zapominamy o znaczeniu właściwego odpoczynku, co może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych. Na szczęście istnieje wiele prostych przyzwyczajeń, które możemy wdrożyć, aby poprawić jakość naszego snu i zdrowie. A oto 5 przyzwyczajeń, które warto rozważyć!

Po pierwsze – regularne godziny kładzenia się spać i wstawania

Regularność w godzinach snu ma kluczowe znaczenie dla zdrowego rytmu dobowego organizmu. Dlaczego? Jak się okazuje, ustalenie stałego harmonogramu snu pomaga naszemu ciału dostosować się do cyklu naturalnego zegara biologicznego. Jest to niezwykle ważne, gdyż w dzisiejszych czasach coraz więcej osób pracuje na nocne zmiany lub siedzi do późna, aby wykonać wszystkie zadania na dny dzień. Starajmy się więc chodzić spać i wstawać o tych samych porach każdego dnia, nawet w weekendy.

Po drugie – stworzenie odpowiedniej atmosfery do spania

Nie bez znaczenia jest tutaj także stworzenie odpowiedniej atmosfery do spania. Mamy tutaj do czynienia z dwiema ważnymi kwestiami, a pierwsza z nich jest komfortowe łóżko. Najlepiej, aby wybrane przez nas podłoże do spania było wysokiej jakości. Idealnie sprawdza się tutaj materace Hilding, np. Hilding Melody, dostępny w sklepie internetowym Senna Materace. Inną kwestią jest optymalna temperatura w sypialni, która powinna oscylować pomiędzy 18 a 22 stopnie Celsjusza. Postarajmy się także wyeliminować wszelkie źródła hałasu i światła, które mogą zakłócać sen, a także rozważmy aromaterapię olejkami eterycznymi. Świetną opcją jest olejek eteryczny lawendowy.

Po trzecie – unikanie kofeiny i alkoholu przed snem

Nie każdy z nas wie, że kofeina i alkohol mogą mieć znaczący wpływ na nasz sen i jakość odpoczynku nocnego. W końcu co szkodzi wypicie małej kawy w godzinach wieczornych lub kieliszka wina? Jak się okazuje – takie przyzwyczajenie może w znaczący sposób obniżyć jakość snu. Kofeina, znana z pobudzającego działania, utrudnia zasypianie i prowadzi do częstego budzenia się w nocy. Nic zatem dziwnego, że zaleca się unikanie spożywania napojów zawierających kofeinę co najmniej kilka godzin przed planowaną porą snu. Podobnie alkohol, mimo że początkowo może wydawać się środkiem ułatwiającym zasypianie, w rzeczywistości zakłóca jakość snu i prowadzi do płytkiego, niespokojnego odpoczynku. Zamiast sięgać po kofeinę czy alkohol, wybierzmy herbaty ziołowe lub ciepłe mleko, które mogą pomóc w naturalnym zasypianiu.

Po czwarte – ograniczenie ekspozycji na światło niebieskie

Światło niebieskie emitowane przez ekrany telefonów, tabletów i komputerów może zakłócać naturalny rytm snu, hamując produkcję melatoniny, czyli hormonu regulującego sen. Właśnie dlatego ważne jest, aby ograniczyć ekspozycję na światło niebieskie co najmniej godzinę przed planowaną porą snu. Czas ten można przeznaczyć na zrelaksowanie się, medytację czy przeczytanie rozdziału ulubionej książki. Pomóc w tym może także korzystanie z trybu nocnego na urządzeniach elektronicznych, który redukuje emisję światła niebieskiego lub stosując filtry ekranowe.

Po piąte – regularna aktywność fizyczna

Regularna aktywność fizyczna nie tylko korzystnie wpływa na nasze zdrowie ogólne, ale także może poprawić jakość naszego snu. Wykazano, iż może skrócić czas potrzebny na zaśnięcie. Musimy jednak pamiętać o bardzo istotnej kwestii – aktywność fizyczna przed snem może mieć odwrotny efekt, gdyż pobudza organizm, a co za tym idzie, utrudnia zasypianie. Dlatego najlepiej planować ćwiczenia na kilka godzin przed położeniem się do łóżka!

Pamiętajmy, że sen jest nieodłącznym elementem naszego życia i kluczowym czynnikiem wpływającym na nasze zdrowie. Wprowadzając te proste przyzwyczajenia do naszej codzienności, możemy znacząco poprawić jakość naszego snu, as także korzystnie wpłynąć na nasze zdrowie.

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

cztery × trzy =