W zależności od naszego zawodu oraz polityki firmy możemy pracować na nocne zmiany. Są oczywiście osoby, które zgodnie z obowiązującymi przepisami nie mogą w tych godzinach pracować i zalicza się do nich osoby opiekującej się dzieckiem do 4 lat czy kobiety w ciąży. A w jaki sposób idąc na nocą zmianę możemy utrzymać zdrowy rytm snu? Oto kilka najlepszych wskazówek!

Nocna zmiana a pojawiające się problemy ze zdrowiem

Przedstawiciele niektórych zawodów, jak np. pielęgniarki, taksówkarze czy policjanci, nie są w stanie uniknąć nocnej pracy. Wiąże się to z ryzykiem rozwój licznych chorób przewlekłych. A jakie sygnały może wysyłać nasz organizm? Musimy przede wszystkim zwrócić uwagę na:

  • bóle głowy i mięśni,
  • problemy z apatytem, np. częste uczucie głodu lub jego rak,
  • problemy z utrzymaniem prawidłowej wagi,
  • problemy z krążeniem,
  • zwiększona drażliwość,
  • zaburzenia snu,
  • objawy zaburzeń gospodarki hormonalnej organizmu.

Wyżej wymienione objawy należy jak najszybciej skonsultować z lekarzem pierwszego kontaktu. Oceni on, czy faktycznie praca na nocnej zmianie jest dla nas dobra.

5 prostych porad, jak utrzymać zdrowy rytm snu pracując w nocy

Istnieje wiele problemów zdrowotnych, które może wywołać nocna zmiana. Jedne z nich możemy odczuć już po kilku dniach, a inne – dopiero po kilku miesiącach. A jak utrzymać zdrowy rytm snu? Oto 5 sposobów, które nam w tym pomogą!

Sposób 1 – prawidłowe odpoczynek po pracy

Nocna zmiana z pewnością niekorzystnie wpływa na regulację rytmu dobowego człowieka, gdyż zaburza zdrowy sen. Aby temu zapobiec, starajmy się stworzyć odpowiednie warunki w sypialni – wywietrzyć ją, odpowiednio zaciemnijmy czy zredukujemy źródła hałasu. Czasem wystarczy powiedzieć innym domownikom, aby zachowali ciszę. Pamiętajmy również, aby nie przespać całego dnia, gdyż będziemy zmagać się później z poczuciem zmarnowanego czasu. Najlepiej przespać się kilka godzin, aby organizm się zregenerował.

Sposób 2 – lekkostrawna dieta

Sporo mówi się o tym, aby przed snem spożywać lekkostrawne posiłki. Warto również robić to w czasie nocnej zmiany, gdyż praca w nocy może mieć negatywny wpływ na funkcjonowanie układu pokarmowego. Unikajmy słodyczy, fast foodów czy potraw o wysokiej zawartości tłuszczu, gdyż będziemy się po nich czuć senni i ociężali. Starajmy się też nie jeść tuż przed położeniem się do łóżka, bo organizm nie ma czasu na strawienie posiłku.

Sposób 3 – redukcja stresu

Chodzenie na nocne zmiany wiąże się z rozregulowanym rytmem dobowym, który doprowadza do zwiększonej drażliwości i spadku koncentracji. Po zakończeniu pracy najlepiej się zrelaksować – wziąć ciepłą kąpiel z dodatkiem olejków eterycznych, obejrzeć odcinek ulubionego serialu czy posłuchać podcastu. Każda czynność, która pomoże nam się zrelaksować, z pewnością podniesie jakość wypoczynku!

Sposób 4 – wygodne łóżko

Specyficzne godziny pracy sprawiają, że po powrocie do domu chcemy się położyć w wygodnym łóżku i przespać się. Należy tutaj zadbać o wysokiej jakości miejsce do spania, czyli odpowiednio dopasowany do naszych potrzeb i preferencji materac. Może on być piankowy, sprężynowy czy hybrydowy.

Sposób 5 – opaska na oczy

Po nocnej zmianie najlepiej położyć się w osobnym pomieszczeniu, w którym będziemy mieli ciszę i spokój. Ważny jest także ograniczenie światła słonecznego. Jeśli nie jesteśmy w stanie znaleźć wolnego pomieszczenia i zadbać o jego odpowiednie zaciemnienie, to warto zainwestować w opaskę na oczy. Pomoże ona szybciej i głębiej zasnąć, dzięki czemu lepiej się wyśpimy!

Niektórzy uwielbiają chodzić na nocne zmiany, inni wręcz ich nienawidzą. Niezależnie od tego, wracając z pracy do domu, należy zadbać o zdrowy i spokojny wypoczynek. A w tym celu pomogą nam wymienione wyżej sposoby.

Artykuł powstał we współpracy z SennaMaterace.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

piętnaście − jedenaście =